
Визуален проект "2019, Синергия на бъдещето" ще бъде представен от 7 до 9 октомври в Изложбена зала "2019". Той интерпретира дигиталния архив от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019, за да създаде параметрична скулптура от данни, разказваща за историята на града, хората и събитията, случили се през 2019 г.
Трансформираното съдържание от данни се превръща в мащабна аудиовизуална инсталация, която да бъде представена върху фасадата и в галерийното пространство на Изложбена зала "2019" за период от 3 дни, от 7 до 9 октомври. По своята същност, проекта се доближава до най-съвременните форми на т.нар. "виртуални музеи".
Съдържанието се изгражда с помощта на модерни, високотехнологични подходи към публичното изкуство на XXI-ви век, в това число: софтуер за дизайн на интерактивни системи, изкуствен интелект и алгоритми за машинно самообучение (от английски: Machine learning). Техните функции анализират архива на Пловдив ЕСК 2019, който включва:
- Фотография, видео и графичен дизайн
- Статистика (доклади, мониторинг)
- Публични ресурси (статии, връзки с общности и партньори)
Целта на този нелинеен исторически наратив е да предложи нов вид когнитивна картография на културното наследство, която изследва органичното взаимодействие между възприятие и отражение, памет и бъдеще.
Архивите са художествено трансформирани и организирани в абстрактно кинематографично изживяване с музикален амбисоникс дизайн, създаден на базата на аудио записи от събитията на 2019 г. Анимацията и звукът взаимодействат интерактивно, за да превърнат пространството в завладяваща 360-градусова среда, която позволява на публиката да се потопи в атмосферата на Пловдив като Европейска столица на културата. Посетителите съпреживян по различен, сякаш вече осъзнат начин, алтернативната градска реалност – наситена със спомените и емоциите на 2019.
Изборът за представяне на визуализацията не е случаен - Изложбена зала "2019" сама по себе си е наследство на Европейска столица на културата Пловдив 2019. Артистичната намеса в архитектурата дава възможност за естетическо преосмисляне на мястото, като го трансформира в потапяща интерактивна среда.

Коментари (0)