
Небет тепе е северното разклонение на Трихълмието, което образува заедно Джамбаз тепе и Таксим тепе. Името на хълма (207 м н.в.) идва от турската дума "невбет", означаваща стража. Предполага се, че в древни времена там се е намирала войската, охраняваща античния град. Наричат го и "Музеев хълм" – на най-талантливия ученик на Орфей тракиеца Музей. Според друго тълкувание е "Хълмът на Мойсей".
История
Небет тепе често е наричано акта за раждане на Пловдив. Според източници заради естествената защита, която предлагало, върху него е било разположено най-старото тракийско селище в града - Евмолпия или Пулпудева. По-късно при завоеванията на Филип II Македонски то е прекръстено на Филипопол. При разчистването на тепето са намерени останки от крепостни стени и кули. Сред най-интересните открития е таен тунел в скалите от северната стена от времето на Юстиниан Велики (6 в.). Според предположение през него е преминавал апостол Павел. В тунела има запазено стълбище, отвеждало до десния бряг на Марица. Смята се, че някога оттам е минавала реката, чието корито е било толкова голямо, че е заемало днешния бул. "Шести септември". Ссъществуват и хипотези за средновековен замък с донжон, който се е намирал на Небет тепе. Това се доказва и от водохранилището, открито от археолога Христо Джамбов през 60-те години на миналия век.
Проекти
Върви реставрация на Небет тепе по проект "По крепостните стени на Филипопол" на обща стойност малко над 8 млн. лева. Очаква се археологическият комплекс в Пловдив да стане още по-ефектна туристическа забележителност от "Царевец" във Велико Търново.
Трихълмие
Архитектурен резерват "Старинен Пловдив" (Стария град)
Църква "Свети Константин и Елена"
Църква "Света Неделя"
Хисар Капия
Етнографски музей

Коментари (0)